Struktura baletních hodin

1) Zahřátí a protažení - taneční trénink je zahájen zahřátím svalů a protažením. V profesionálních kruzích má tuto část na starosti každá tanečnice víceméně sama, podle vlastního uvážení.

2) Nácvik u tyče - první částí každé baletní hodiny je nácvik u tyče. Skládá se ze série cvičení obsahujících pohybové prvky nohou, paží, trupu, šíje a hlavy, které tvoří pomyslnou abecedu klasického krokového vybavení každého tanečníka.

3) Nácvik na volnosti - následuje nácvik na volnosti, který již vyžaduje určitou zkušenost tanečníka s udržením stability a orientací v prostoru. Jednotlivé cviky prováděné u tyče jsou na volnosti opakovány a zdokonalovány. Součástí je i nácvik skoků a piruet u pokročilejších tanečníků, začátečníci nejprve absolvují přípravu.

4) Krokové variace - plynule navazuje další část, tou je nácvik krokové variace. Existuje mnoho předepsaných variací určených ke zdokonalení techniky.

5) Kondiční posilování, závěrečné protažení -  poslední část hodiny se věnuje posílení určitých partií těla a protažení. Toto je zvlášť důležité pro celkovou ohebnost těla a uvolnění svalů po zátěži.